Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

2018’de Konut Fiyatları Düşer mi?

2018’de Konut Fiyatları Düşer mi?

Konut fiyatları 2018’de ne olur sorusunun cevabı büyük oranda dövizdeki dalgalanmalarla ilişkilendirilmektedir. Özellikle oturacak ev alacakların ve yatırım amacıyla konut alacakların merak ettiği 2017 Konut fiyatları ne olur sorusunun cevabını uzmanlar kısa ve net bir şekilde cevaplıyor. İnşaat sektörü hızla ilerlerken konut fiyatları 2017 yılında kesinlikle artacak. Satış fiyatlarının belirlenmesindeki en büyük kriter olan maliyet kalemi dolardaki ani değişiklikler nedeniyle sürekli artış göstermektedir. Dövizdeki dalgalanmalar kısa ve uzun vadede devam edeceği için 2017 yılında konut alanlar özellikle dairenin büyük bir kısmını kendi öz sermayesiyle karşılamaları halinde kısa vadede karlı bir yatırım yapmış olacaklar.

İnşaat sektöründe yeni projeler büyük bir hızla gerçekleştirilirken dolardaki artış ve gayrimenkuldeki standart fiyat artışları nedeniyle yakın zamanda konut almanın uzmanlara göre % 35’lere varan oranlarda ekonomik olacağı vurgulanmaktadır. Özellikle orta gelir gruplarına hitap eden projelerdeki son yıllardaki artan talep bu standartlardaki konut fiyatlarının hem kısa vadede hem de uzun vadede artış eğiliminde olacağını ortaya koyuyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar projeler devam etse de geçmiş yıllara kıyasla 2017 yılında konut stokunun istikrarlı bir şekilde azaldığını ortaya koymaktadır. Azalan konut stoku ve artan maliyetler haliyle 2017 yılında konut fiyatlarının artması olarak kendisini göstermektedir.

Nakit akışını dengelemek isteyen firmalar, daha uygun fiyatlar verebilmektedir.

Konut fiyatları 2017 yılında artış gösterecek desek de inşaat firmaları arasında nakit akışlarını dengede tutmakta zorlanan firmaların olduğunu unutmamak gerekir. Nakit akışını dengelemekte zorlanan firmalar 2017 yılında konut fiyatlarında geçmiş yıllardaki fiyatlarda sabit tutabileceği gibi konut fiyatlarında indirim dahi yapabilirler. Fiyatların düşürülmesi veya sabit kalması haricinde müşterilerine banka kredisi haricinde kendi ödeme yöntemlerine yönlendiren inşaat firmaları vade tarihlerinde de artışa gidebilir. Geçtiğimiz yıllara kıyasla daha düşük fiyat politikası izlenmesi, faizsiz veya düşük faiz oranlarıyla uzun vadeli ödeme seçenekleri sunulması halinde özellikle yatırım amaçlı konut almak isteyen kişilerin hızlı karar vererek avantajları değerlendirmeleri gerekmektedir. Konut alırken avantajlı fiyatlardan ve ödeme seçeneklerinden yararlanmak kısa sürede kara geçmenin ilk adımıdır.

ÖNEMLİ  Bakan Karaismailoğlu: Yargıtay Köprülü Kavşağı yarın açılacak

İnşaat firmalarının 2017 yılında kendi bünyelerinde sunmuş oldukları vade seçenekleri 12 yıla kadar uzayabilmektedir. Bankalara kıyasla çok daha uygun faiz oranlarıyla ve dosya masrafsız vade seçeneğiyle 2017 yılında konut sahibi olabilmek 2018 yılı konut fiyatlarına kıyasla çok daha ekonomik adım atmak anlamına gelmektedir. 2017 yılında yatırım amaçlı konut almanın kentsel dönüşüm nedeniyle kiralık dairelere talebin artması nedeniyle yüksek kira geliri getireceği için avantajlı olacaktır.

 

Konuyla ilgili olarak aşağıdaki yazıların da ilginizi çekebileceğini düşünmekteyiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ