Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

2015 Kira Beyannamesi Nasıl Hesaplanır? Nereye Yatırılır ?

2015 Kira Beyannamesi Nasıl Hesaplanır? Nereye Yatırılır ?

Kiracısı olan mülk sahiplerinin canını sıkan ve hakkında bilinmeyen pek çok nokta olan 2015 Kira Beyannamesi hakkındaki soru işaretlerine açıklık getirmek istiyoruz.

Kiraya verilmiş olan mülklerden elde edilen gelirler ticaret yaptığınızda elde ettiğiniz gelirler gibi vergiye tabi tutulmaktadır. Bu konu Gelir Vergisi kanununda açıkça belirtilmiştir. Elde etmiş olduğunuz kira gelirinin vergisini ödemek için atmanız gereken ilk adım, mülkün bağlı bulunduğu vergi dairesine giderek kira gelirini beyan etmeli ve bunu yasallaştırmak için beyanname vermenizdir. Burada dikkat edilmesi gereken en büyük nokta sizler ile aşağıda paylaşacağımız sınırları aşan mülk sahiplerinin vergi mükellefi olmasıdır, yani her konut sahibi vergi ödemek zorunda değildir.

Beyanname verip vermeme konusunda karara ulaşamayan ve elde ettiği kazancın vergiye tabi olacağı konusunda çözüme ulaşamayan bireyler ilgili gelir idaresi başkanlığı tarafından düzenlenmiş olan kira beyan testini cevaplandırarak bu problemi ortadan kaldırabilirler.

2015 Kira Beyannamesi için başvuru tarihleri 1 Mart ila 25 Mart tarihleri arasındadır. Bu tarihler arasında gelir testinizi yaptırarak şartlar dahilin de gereken işlemleri yapmakla yükümlü olduğunuzu hatırlatmak isteriz.

Kira geliri hesaplarken 2015 yılı içinde belirlenen istisnai tutar 3.300 TL olarak belirtilmiştir. Sahibi olduğunuz mülk Ticari veya Zirai olmayanlardan bu tutar sınırlarında kazanç sağlamanız halinde vergi mükellefi olma şansınız bulunmamaktadır.

Aynı yöntemler ile hesaplanan bir diğer unsurda ise gelirin boyutuna göre verginin oranının artırılmasıdır. Kira kontratı üzerinde belirtilen ve kiracı tarafından bankaya veya elden yapılan ödemelerin toplam bir yıllık tutarı

  • 11.000 Türk Lirasından daha az ise bu tutarın %15’i kadar
  • 11.000 Türk Lirası ila 27.000 Türk Lirası arasında ise bu tutarın %20’si kadar
  • 27.000 Türk Lirası ila 60.000 Türk Lirası arasında ise bu tutarın %27’si kadar
  • 60.000 Türk Lirasından daha fazla elde edilen gelirlerde ise tutarın %35’i kadar
ÖNEMLİ  Sahibinden Satılık İlanına Yasak mı Geliyor?

vergi ödemeniz gerekmektedir.  Gelir testi sonucu öğreneceğiniz vergi borcunuzu şehrinizde bulunan vergi daireleri veznelerinden yatırabilirsiniz. Bunun yanı sıra online vergi dairesi olan gib.gov.tr adresini ziyaret ederek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ