Yeni Ev Elektrik Abonelik Ücreti 2017

29 Mayıs 2017 tarihinde eklendi.

Evinizin elektriksel tesisatı tamamlanmış ve elektrik dağıtım sistemine bağlanmış ise yapacağınız tek şey bulunduğunuz bölgede ki elektrik tedarikçisine başvurarak, elektrik aboneliğinizi perakende elektrik satış sözleşmesi yaparak ve tedarikçinize elektrik abonelik ücreti ödeyerek başlatmak olacaktır.

Elektrik abonelik ücretini mesken aboneleri nakit olarak öder ve karşılığında makbuz alırlar. Gerektiği durumlarda ise abonelik ücreti kredi kartı ödemesi ile alınabilir.

Elektrik abonelik ücreti sadece yeni abonelik başlatırken ve bir aboneliği devir alırken ödenmektedir. Elektrik tedarikçisini değiştiren tüketiciler, elektrik abonelik ücreti ödemek zorunda değildir. Bu abonelerden istisnai durumlarda güvence bedeli dışında herhangi bir elektrik abonelik ücreti alınmamaktadır. Elektrik abonelik ücreti, elektrik tedarikçisinin kullanım alanına elektrik verebilmek için aboneliği başlatma sırasında abonelerden tahsil edilen bedeldir. Elektrik abonelik ücreti sadece yeni abonelik başlatılırken (Mesela yeni bir eve taşındığınızda ya da başka birine ait olan sayacı kendi üzerimize kaydettirmeniz ile) oluşan ücrete verilen isimdir.

Elektrik abonelik ücreti elektrik tedarikçilerince belirlenmez. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) her yıl elektrik abonelik ücretlerini belirlenmektedir. Her yıl EPDK tarafınca belirlenip açıklanan elektrik abonelik ücreti olarak isimlendirdiğimiz güvence bedeli, sene boyunca aynı rakam üzerinden hesaplanarak aboneden tahsil edilmektedir. Elektrik abonelik ücreti ilgili elektrik tedarikçiniz tarafınca bir sefere mahsus olmak şartı ile tahsil edilen bir bedeldir. Kullanım alanınıza bağlantı yaptırdığınız zaman kullanım alanınızın sözleşme ve bağlantı gücüne bakılıp, hesaplanarak tahsil edilir. 01.01.2017 tarihinden itibaren elektrik abonelik ücreti (elektrik aboneliğini başlatmak için tedarikçi firmaya ödenmesi gereken bedel – 2017 elektrik abonelik ücreti) aşağıda bulunan birim fiyatlar üzerinden hesaplanarak ücretlendirilmektedir.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun Açıkladığı 2017 Mesken Elektrik Abonelik Ücretleri

Sözleşme Gücü Güvence Bedeli Açma-Kesme Bedeli Damga Vergisi
5 kW 99,00 TL 22,30 TL 0,93 TL
6 kW 118,80 TL 22,30 TL 1,12 TL
9 kW 178,20 TL 22,30 TL 1,68 TL


Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun Açıkladığı 2017 Ticarethane Elektrik Abonelik Ücretleri

Sözleşme Gücü Güvence Bedeli Açma-Kesme Bedeli Damga Vergisi
5 kW 280,00 TL 22,30 TL 0,93 TL
6 kW 336,00 TL 22,30 TL 1,12 TL
9 kW 504,00 TL 22,30 TL 1,68 TL

 

Bir önemli detay daha vermek gerekir ise Elektrik Tüketici Hizmetleri yönetmeliği uyarınca, mesken aboneliği olan kişilerin bağlantı gücü 5 kW altında dahi olsa, güvence bedeli hesaplaması, en düşük 5 kW sözleşme gücü üzerinden yapılır.

Konuyla ilgili olarak sıkça sorulan sorular:

– Elektrik abonelik ücreti neden alınır?

Elektrik abonelik ücreti; elektrik tedarikçiniz tarafından bir sefere mahsus olmak şartı ile tahsil edilen bir bedeldir.

– Yeni bir elektrik tedarikçisiyle anlaşırsam, yeniden abonelik ücreti ödemem gerekir mi?

Hayır. Daha önce başka bir tedarikçiyle yapmış olduğunuz bir abonelik varsa, yeni bir firmayla anlaşmanız durumunda yeniden abonelik ücreti ödemenize gerek yoktur.

– Elektrik abonelik ücreti taksitle ödenebiliyor mu?

Bazı tedarikçi firmalar abonelik ücretini nakit ve peşin olarak isterken, bazı firmalar bu tutarı faturayla birlikte ödenebilecek şekilde taksitlere bölebilmektedir.

– Elektrik abonelik ücretini kredi kartıyla ödeyebilir miyim?

Çoğu tedarikçi firma abonelik ücretini kredi kartıyla da tahsil edebilmektedir.

– Elektrik abonman ücreti neye göre belirlenir?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), her yıl elektrik enerjisi maliyetlerini göz önünde bulundurarak; elektrik abonelik ücretlerini belirlemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git