Yabancıya Mülk Satışı Prosedürü

21 Haziran 2017 tarihinde eklendi.

Ülkemizde özellikle kıyı şeridi bölgelerinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan yabancılar mülk sahibi olmak istemektedir. Farklı ülkelerin vatandaşları ülkemizde mülk sahibi olmak istediklerinde uygulanması gereken prosedürler bulunmaktadır. Yabancıya emlak satışı prosedürlerinin uygulanması sonrasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir bireye ait olan taşınmaz farklı bir ülkenin vatandaşına satılabiliyor. Yabancı uyruklu bir vatandaşa satış yapılması söz konusu olmayan tek taşınmaz olarak askeri olarak yasak bölge ilan edilmiş olan alanlardan bahsedebiliriz.

Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları / Büyükelçilikleri ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gidilerek alınacak bilgi sonrasında ülkemizde hangi ülke vatandaşlarının mülk sahibi olabileceği hangi ülke vatandaşlarının mülk sahibi olamayacağı konusu hakkında detaylı bilgi alınabilir. Geçmiş yıllarda yabancı uyruklu bir vatandaşın ülkemizde mülk sahibi olabilmesi için karşılıklık şartı bulunurken günümüz satış işlemlerinde bu şart kaldırılmış bu sayede yabancıların ülkemizde herhangi bir sınırlandırma olmadan iş yeri, arsa ve konut gibi taşınmazları satın almalarının önü açılmıştır.

Yabancıya emlak satış prosedürü konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi tarla, arsa gibi üzerinde yapı bulunmayan mülkü ülkemizde satın almak isteyen yabancılar mülk üzerinde gerçekleştirmeye planladıkları projeyi alım işleminden sonra iki yıllık süreç içerisinde ilgili bakanlığa sunmalı ve onay almalarının gerekliliğidir.

Yabancıların ülkemizde mülk sahibi olabilmeleri konusunda bilinmesi gereken prosedürler bulunmaktadır.

 • Yabancı bir ülke vatandaşı ülkemiz genelinde toplamda 30 hektar alanın üzerinde mülk sahibi olamaz.
 • Genelkurmay tarafından yabancılara satışı yasaklanan bölgelerde özel izin haricinde yabancılara mülk satışı gerçekleştirilemez.
 • Ülkemizdeki kanunlar dahilinde mülk sahibi olan yabancı uyruklu vatandaşlar sahibi oldukları mülk üzerinde kendi ülkelerindeki kanun ve yasalara göre hareket edemezler.
 • Arsa ve tarla gibi üzerinde yapı bulunmayan mülklerin satışı sonrasında mülk sahibi olan yabancı ülke vatandaşları iki yıllık süreç içerisinde mülk üzerinde gerçekleştirecekleri projeyi ilgili bakanlığın onayına sunmalıdırlar. Mülk satın alındıktan sonra 2 yıl içerisinde ilgili onayın alınmaması durumunda mülk sahibi tasfiye hükümlerine tabi tutulacaktır.

Yabancıya mülk satışı prosedürü içerisinde tapu dairesi tarafından istenen belgeler arasında;

 • Mülke ait tapu belgesi veya tapu belgesine emsal belge
 • Yabancının vatandaşı olduğu ülkeye ait pasaport veya kimlik
 • Satın alınmak isteyen mülkün bağlı olduğu belediye tarafından verilecek olan Emlak Rayiç Bedel Belgesi
 • Mülke ait zorunlu deprem sigortası poliçesi
 • Mülkü satan kişiye ait son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet fotoğraf
 • Mülkü alan kişiye ait son altı ay içerisinde çekilmiş 2 adet fotoğraf
 • Mülkü almak isteyen yabancı ülke vatandaşının Türkçe bilmemesi durumunda tercüme işlerini halledebilmek amacıyla ilgili belgeye sahip yeminli tercüman

yer almaktadır.

 

Konuyla benzer içerikli olarak aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git