Tapuyu Kaybettim Ne Yapmalıyım?

5 Haziran 2017 tarihinde eklendi.

Tapu; bir gayrimenkulün yerini, cinsini, malikini gösteren, Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından taşınmazın malike gayrimenkulün kendisine ait olduğunu kanıtlaması için verilen resmi belgedir.

Tapu aslı bazı durumlarda gayrimenkul sahibi tarafından kaybedilebilir. Bu durumda tapu sahibi ciddi sıkıntılar yaşayabilir ama bu durumun sebebi bu konuda bilgi sahibi olunmaması oluyor genelde. Çünkü kaybolan tapunun yerine yenisini çıkarmak aslında hiç de zor değil. Buradaki en temel nokta, tapusunu kaybeden kişinin, Tapu Sicil Müdürlüğüne giderek, tapusunun kaybolduğunu bildirmesidir.

Birçok kez tapu sahibi bu bildirimi yapmadığı için zaman içerisinde unutulup gidiyor. Bu durumda kişi vefat ettiğinde mirasçıları üzerine kayıtlı tapusu kaybolan gayrimenkullerden haberdar olamıyor ve arsa sahipsiz kalıyor. Sahipsiz kalan arsalar ise belli bir süre sonra hazine arazisine karışabiliyor. Bu nedenle kişinin kendisine ait tapuyu kaybolmayacak şekilde bildiği bir yere saklaması ve gerekmediği hallerde kullanmaması önemlidir.

Tapusu kaybolan taşınmaz sahibi bağlı bulunan belediyeye giderek Tapu Sicil Müdürlüğünce kendisine verilen, tapu kayıp formunu doldurması gerekiyor. Tabii ki illa taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeye başvurulmasına gerek yok. En yakın belediyenin Tapu Sicil Müdürlüğüne başvurulabilir. Ayrıca tapu kayıp formunun yanında verilmek üzere bazı belgeleri de sunması gerekmektedir. Belgelerin eksik veya hatalı olması durumunda ise yeni tapu çıkarma işlemleri daha uzun sürebilmektedir. Aynı şekilde büyük şehirlerdeki insan yoğunluğunun fazla olması sebebi ile Tapu Sicil Müdürlükleri kalabalık olduğu takdirde de yine yeni tapunun çıkarılması zaman alabiliyor.

Yeni tapu çıkarılırken aşağıda yer alan iki belge Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından istenmektedir.

  • T.C. kimlik numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • 1 adet vesikalık fotoğraf ( Son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı )

Kaybolan tapuyu, tapu sahibi dışında herhangi biri çıkaramıyor. Sadece tapu sahibi vefat ettiği durumda mirasçıları, mirasçı belgesi sunarak, nüfus cüzdanı ile nüfus kayıtlarından tapu sahibinin mirasçısı olduğu belirlenmek sureti ile yeni tapu senedini çıkarttabiliyorlar. Tapu kayıp olduğu için mevcut taşınmazın yeri bilinemiyor fakat mirasçının T.C. kimlik numarası vasıtası ile yapılan tarama ile tapunun tüm bilgilerine ulaşarak, taşınmazın adresi kolayca tespit edilebiliyor.

Taşınmazın alınması ve satılması durumunda; tapunun kayıp olması, alış ve satış işlemlerinin yapılmasını engellemektedir. Yeni tapuyu çıkarmak ise sanıldığının aksine çok yüksek bir ücrete tabi olmuyor. Tapu Sicil Müdürlüklerinde yeni tapu masrafı olarak 5 TL gibi bir ücret talep ediliyor. Bu ücret karşılığında ise yeni tapunuzu çıkarabiliyorsunuz.

Kısacası bu konuyla ilgili olarak sıkça sorulan soruları ve cevaplarını aşağıdaki gibi toparlayabiliriz:

– Tapuyu kaybettim, ne yapmalıyım?

Kaybettiğiniz tapu için, size en yakın Tapu Sicil Müdürlüğü’ne giderek tapunuzu kaybettiğinizi bildirmelisiniz.

– Tapuyu başka bir belediyeden çıkartabilir miyim?

Kaybedilen tapu için en yakınınızdaki belediye gitmeniz yeterlidir. Tapunun kayıtlı olduğu belediyeye gitme zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

– Kaybedilen tapunun yeniden çıkarma bedeli ne kadar?

Bu ücret çok düşük bir tutardır. Kısa süre öncesine kadar 5 TL bedelle kaybettiğiniz tapuyu yeniden çıkarabiliyordunuz.

– Kaybedilen tapuyu sadece tapu sahibi mi çıkarabilir?

Tapu sahibi hayatta ise sadece tapu sahibi çıkarabilir. Tapu sahibi vefat etmiş ise; mirasçıları, mirasçı belgesi sunarak tapu belgesini yeniden çıkarabilmektedir.

 

Konuyla ilgili olarak aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git