Su Faturası Neden Yüksek Gelir?

Su Faturası Neden Yüksek Gelir?

Günümüz şartlarında çoğu ailede; kadın ve erkek her ikisi birden çalışmasına rağmen geçim sıkıntısı yaşanmaktadır. Geçim sıkıntısı ev ekonomisini her alanda etkilemekte ve insanlar tasarruf amacıyla ilk başta evlerine gelen faturalarda düzenlemeler yapmaya çalışmaktadır. Faturaların yüksek gelmesi insanların tüketim noktasında limitlerinin bulunmamasından da kaynaklanmaktadır. Su faturası neden yüksek gelir sorusunun cevabı insanların su kaynaklarını acımasızca harcamalarından kaynaklanmaktadır. Geçmiş yıllarda su boşa gitmesin diye insanların alışkanlık haline getirdikleri altına kova koyma devri çoktan bitti. Su kaynakları bu kadar hızlı tüketilirken su faturası neden yüksek gelir sorusu çelişkili gelse de su faturasını azaltmanın yöntemlerini detaylarıyla ele alacağız.

Su Saatinde Arıza Kontrolü:

Su faturasının yüksek geldiği durumlarda ilk olarak kontrol edilmesi gereken nokta su saatinde herhangi bir arıza olup olmadığıdır. Su saatinde arıza olup olmadığını kendi imkanlarınızla tespit edemeyeceğiniz için ilgili kuruluşa başvuruda bulunarak su sayacınızın kontrol edilmesini sağlayabilirsiniz.

Tesisatınızda Kaçak Olabilir

İlgili kurumun sayacınızı kontrol etmesine rağmen herhangi bir arıza bulunamadıysa ve buna rağmen su faturalarınızın harcamalarınızdan yüksek geldiğini düşünüyorsanız tesisatınızda kaçak olup olmadığı konusu üzerinde durmalısınız. Su hattınızda kaçak olmadığının tespit edilmesi sonrasında su faturalarınızı azaltmak amacıyla su tasarruf yöntemlerini incelemelisiniz.

Suyun Çok Kullanıldığı Yerleri Tespit Edin

Su faturalarında tasarruf edebilmek için öncelikle suyun çok kullanıldığı yerlerin tespit edilmesi gerekiyor. Örneğin klozetler çok su israfına neden olmaktadır. Temizlik için az suya ihtiyaç duyulsa dahi tek bir tuşla hazneden boşalan su miktarı her zaman eşittir. Sifonların iki kademeli olanları bulunmaktadır. Birinci kademede az miktarda su boşalırken ikinci kademede haznenin tamamı boşaltılır. Böyle bir rezervuar sisteminin kullanılması su tasarrufu açısından önemlidir. Klozetlerdeki taharet muslukları ve rezervuar iç takım sifonları sık arızalanmaktadır. Böyle durumlarda ise tutulması gereken su tutulamaz ve klozete bazen sizin farkınız dahi olamayacak şekilde inceden akar. Taharet musluklarının ve rezervuar iç takım sifonlarının arızaları nedeniyle akan su ince de olsa genele vurduğunda su faturası yükselten etmenler arasında oldukları için bakımları yapılmalıdır.

Muslukların Su Basıncını Ayarlayın

Musluk ayarları da su faturası tutarları açısından önemli etmenler arasında yer alır. Suyun gerek olmadığı halde akmasının en büyük sebebi musluklardaki suyun basınçlı olmasıdır. Özellikle el yıkama esnasında ihtiyaç olmadığı halde akan basınçlı su boşa gitmekte gereksiz bir şekilde su faturalarının artmasına neden olmaktadır. Su az basınçlı iken de çok basınçlı iken de elinizi temizleme miktarı eşit olacağından gereğinden fazla basınçla kullanmamak gerekmektedir. Musluklarda suyun akışının ayrı deliklerden verilmesini sağlayan uçlar kullanmak basınçlı ilgili ihtiyacı karşılayacağı için su faturası düşürülmesi açısından önemlidir.

 

Konuyla ilgili olarak aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ