Ruhsat Gerektirmeyen Yapılar Nelerdir

Ruhsat Gerektirmeyen Yapılar Nelerdir

Bir arsa üstüne yapılacak olan yapılar için İmar Kanunu gereğince, inşaat ruhsatının alınması zorunludur. Fakat bazı yapılarda bu durum istisnai olarak farklılık göstermekte ve bazı yapılar için bu ruhsatın alınması zorunlu olmamaktadır.

Belli arsa üzerinde yapılacak olan yapılar; kuruluşlar veya kişilerin kendilerine ait tapusu olan arazilerinde, arsa veya parselde; kuruluşlar veya kişilerin, kendisine ait tapusu bulunmamakla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarının vermiş olduğu tahsis veya irtifak hakkı tesis belgesi ile İmar planı, yönetmelik, ruhsat ve eklerine uygun olarak inşa edilebilmektedir.

İmar Kanununun kapsamı içine giren tüm yapılar için 26. maddede geçen istisna dışında belediye veya valiliklerden yapı ruhsatiyesi alınması mecburi olmaktadır. Ruhsat alınmış yapıların içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılması durumu da yeniden ruhsat alınmasına bağlıdır.

Bu durumda; bağımsız bölümlerde ki brüt alan artmıyorsa ve bölümün niteliği değişmiyorsa ruhsat, hiç bir vergi, resim ve harca tabi olmamaktadır.

İnşaat ruhsatı gerektirmeyen yapılar hangileridir?

Belediye ve mücavir alanların dışında kalan yerler ve köylerin kendi yerleşik alanlarında, çevresinde ve mezralarında yapılacak bina, bütünleşmiş tesis özelliğinde olmayan ve imar planına gerek olmaksızın tarım ve hayvancılık yapma amaçlı yapılar ile köyde ikamet eden halkın ihtiyaçlarını karşıladığı;

  • Berber,
  • Manav,
  • Bakkal,
  • Köy fırını,
  • Köy kahvesi,
  • Köy lokantası,
  • Tanıtım ve sergi büfeleri,
  • Köy halkı tarafınca kurulan veya işletilen kooperatiflerin işletme binaları gibi binalar ve tesisler

için yapı ruhsatı gerekmemektedir. Bu yapılar kullanım sebepleri nedeni ile ruhsata tabi tutulmamışlardır, dolayısı ile ruhsatsız olarak kullanılabilmektedirler.

İnşaat Başlamak İçin Tanınan Süre:

Ruhsata zorunluluğu bulunan yapılar için; İnşaata başlamak için tanınan müddet ruhsat tarihi itibari ile 2 yıldır. Bu zaman zarfı içerisinde yapının inşaatına başlanmadığı veya inşaata başlayıp her hangi sebep ile olursa olsun, başlama zamanı ile birlikte 5 yıl içinde yapı bitirilmez ise verilen ruhsat geçersiz sayılır.

Böyle bir durum ortaya çıktığı takdirde yapıya yeniden ruhsat alınması zorunlu olup, ivedilik ile ruhsat başvurunda bulunulması gerekmektedir. Yapımına başlanmış inşaatlarda müktesep haklar saklı olmaktadır. Ruhsatın yenilenmesi sırasında ve plan tadilatı sırasında ayrıca harç alınmamaktadır. Ancak inşaat sahasında ki artış, bağımsız olan yapıya ait bölümlerin brüt alanının veya niteliğinin değişime uğraması durumunda yeniden hesaplanacak olan harçtan önce ödenen harç bedeli, tenzil edilmektedir.

Yeni hesaplanan harç bedelinde herhangi bir azalma olması durumunda para iade yapılmamaktadır. Diğer kanunlardaki muafiyet hükümleri saklıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ