Kredi Borcu Ödenmezse Banka Eve Haciz Getirebilir mi?

Kredi Borcu Ödenmezse Banka Eve Haciz Getirebilir mi?

Günümüz şartlarında konut ve araç almak insanların kendi öz sermayeleriyle gerçekleştirebilecekleri unsurlardan uzak durumdalar. Borca girmeden mal sahibi olmanın zor olduğunu düşünen insanlar her ne kadar ödeyip ödeyemeyecekleri konularında korkuları olsa da banka kredisi çekerek eksiklerini gidermekte ve mal sahibi olmaktadır. Peki çok ince hesaplar yapmanıza rağmen çekmiş olduğunuz kredinin geri ödemelerinde sıkıntı yaşamanız halinde banka eve haciz getirebilir mi? Kredinizi geri ödemezseniz maaşınıza haciz gelir mi? Kredi geri ödeme konusunda yaşayabileceğiniz olumsuz durumlarda karşınıza çıkacak detayları yazımızın devamında ele alacağız.

Bankalarla geçmiş dönemlerdeki ödeme ilişkilerinde sıkıntı yaşamayan ve belgelenebilir bir gelire sahip olan bireyler geçtiğimiz yıllara kıyasla çok daha kolay kredi çekebiliyorlar. Ödeme planlarında yaşayabileceğiniz aksaklıklar nedeniyle bankaya kredi geri ödemenizi yapamadığınızda banka ilk olarak cep telefonunuza uyarı mesajı atar veya sizinle irtibata geçer. Mesajlara ve kurulan irtibata rağmen ödemenizi yapmamanız halinde bahsedilen sürecin 3 ayı bulması; sizin yasal takibe düşmenize neden olur.

Yasal Takibe Düşme ve Avukat İle Uzlaşma Süreci

Kredi ödemelerinin 3 ay boyunca yapılmaması yani yasal takibe düşmeniz bankanın kredi tahsilatını avukat aracılığıyla yapmaya hazırlanması anlamına gelmektedir. Bu süreçte artık direkt olarak banka ile değil de avukat veya avukatlık ofisi ile iletişim halinde olacaksınız. Yeni bir ödeme planına uyabileceğinizi karşı tarafa belirtmeniz halinde süreç çok uzamadığı için avukatlık masraflarında indirim alabilirsiniz.

Uzlaşma Sağlanamaması ve Haciz Durumu

Avukatın kredi geri ödemeleriniz konusunda sizinle irtibata geçmesinden sonra ödeme yapamayacağınız konusunda beyanat verirseniz ilgili avukat kredi ödemelerinin tahsilatı amacıyla evinize haciz için keşif gönderir. Haciz için keşif direkt olarak avukat tarafından yapılabileceği gibi avukatın yardımcıları tarafından da gerçekleştirilebilir.

Haciz için yapılan keşif iki amaçla yapılır:

  • Birincisi evde hacze değer mal olup olmadığının belirlenmesi,
  • İkincisi ise kişinin hacze hassasiyetine bakılmasıdır.

Hacze hassasiyetin anlamı hacze değer görülen malların evden alınması sonrasında kişinin yaşam kalitesinde düşüş olup olmayacağının belirlenmesidir. Örneğin; 2 buzdolabının olduğu bir evde sadece bir tanesine el koyulabilir. Tek televizyonunuz olması durumunda televizyon konusunda haciz gerçekleşmez.

Kredi borcu ödenmezse banka eve haciz getirebilir mi sorusunun cevabı böyle verilirken banka hesaplarınızda veya maaş ödemelerinde haciz konusu tamamen farklı bir durumdur. Kredi geri ödemesi konusunda sıkıntı yaşamanız durumunda banka hesaplarınıza veya maaşınızın bir kısmına haciz gelebilir. Kredi geri ödemelerinde aksaklık olması durumunda ödemelerin devam edilmesinin sağlanması adına avukatlar tarafından haciz durumu sık dile getirilse de yeni mevzuat haciz işleminin geçerliliği konusunda birçok sınırlandırma getirmiştir.

 

Konuyla ilgili olarak aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ