İzmir’de Yatırım Yapılacak Yerler

28 Haziran 2017 tarihinde eklendi.

Ege bölgesinin en önemli metropollerinden olan İzmir’in 30 ilçesi vardır. Batıda Ege Denizi ve adaları, güneyde Aydın, kuzeyde Balıkesir, doğuda ise Manisa illerine komşudur. Liman olarak Türkiye’nin Mersin limanından sonra en büyük limanı İzmir limanıdır. Hem kara, hem hava, hem de deniz ulaşımı imkânı ile hem ticari hem de sosyal açıdan Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biridir. Şehir içinde yine aynı şekilde otobüs hatları, otobüsler ve Karşıyaka’ya geçerken feribotlar kullanılmaktadır.

İzmir Körfez Geçiş Projesi Etkileri;

İzmir de 2017 yılı içerisinde başlanacak İzmir Körfezi Geçiş Projesi İzmirlilerin hayatında çok büyük değişiklikler yaşanmasına neden olacak. İzmir’in iki yakasını birleştiren bu 1,5 milyar TL lik dev proje, aynı zamanda projenin yakınan etkilediği ilçelerde ki gayrimenkul fiyatlarının da artmasına neden olacaktır. Bu proje bittiğinde İzmirliler Çiğli’den, İnciraltı’na sadece 10 dakikalık bir sürede ulaşabilecekler.

İzmir’de yatırım yapmak isteyen girişimciler özellikle, aşağıda yer alan ilçeleri seçmektedirler:

 • Güzelbahçe
 • Urla
 • Narlıdere
 • Gaziemir
 • Karşıyaka
 • Bornova
 • Menemen

Bunun dışında Çeşme, Alaçatı gibi turistlik ilçeler de yatırımcılar için oldukça önem arz eden ilçelerdir.

Kentsel Dönüşüm;

Büyük İstanbul depremi sonrası başlatılan Kentsel Dönüşüm Projeleri İzmir’de uygulanmaya başlamıştır. Bu nedenle özellikle yukarıda saydığımız ilçelerde gayrimenkul alarak ileriye yönelik yatırımlar yapılabilir. Bunun yanında, Ulukent ve Harmandalı bölgeleri gibi gelişmekte olan ilçelerde konut veya arsa yatırımı yapılabilir. Özellikle Harmandalı bölgesi Kâtip Çelebi ve Gediz Üniversiteleri’ne yakın olduğundan buralarda büyük gayrimenkul talebi artışları gözlemlenmektedir. Gebze, Orhangazi, İzmir otoyolunun tamamlanması ile beraber özellikle Çeşme bölgesinde ki yazlık talepleri artacaktır.

İzmir’in yatırım açısından son 4 yılda birbiri ile yarışan Gaziemir ve Ulukent ilçeleri, önümüzde ki yıllarda da İzmir’in en çok değerlenen bölgelerinin başında geleceği düşünülmektedir. Altyapısı, hastane ve okullara olan yakınlığı sebebi ile Ulukent kısa sürede Gaziemir seviyesine ulaşacak gibi görünüyor.

 

Ulukent’in Yatırımın Gözdesi Olmasının Belli Başlı Nedenleri Vardır;

 • Şuanda 150.000 civarı nüfusa sahip Gaziemir’le kıyaslandığında, Aliağa – Ulukent – Çiğli hattında yaşayan nüfusun Gaziemir’in tam 4 katı olması, burada ki nüfus yoğunluğunun neden olacağı iş imkânları nedeni ile yatırımın gözdesi olmasına neden olacaktır.
 • Ulukent bölgesinde Kâtip Çelebi ve Gediz Üniversiteleri var, bu okullara 10.000 civarında öğrenci alınması planlanıyor. Bu durum da burada açılacak işletmeler, bu işletmelere bağlı iş imkânları, gelen öğrencilerin sağladığı sıcak para girişi bu bölgeyi cazip hale getiriyor.
 • İzmir’in önemli ilçelerine olan ulaşım kolaylığı da yatırım için cazip bir özellik.
 • İZULAŞ metro hattının bu bölgeden geçecek olması.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git