İntifa hakkı nedir?

7 Nisan 2016 tarihinde eklendi.

Genelde eşler arasında tercih edilen ve hukuksal açıdan mal sahibini korumaya yönelik olan İntifa hakkı nedir? sorusuna daha geniş çerçevede cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz. Sizlerle paylaşacağımız bilgiler dahilinde, intifa hakkı nasıl kurulur, intifa hakkı hangi şartlar altında sona erer gibi sorulara cevap vereceğiz.

İntifa hakkı nedir:

İntifa hakkı, bir malın belirlenen süreç kapsamında kullanma hakkı demektir. Bu hak miras olarak devredilemez ve tüketilemez. Küçük bir örnek vermemiz gerekirse;

Sahibi olduğunuz bir ev için eşiniz ile aranızda irtifak kurarak intifa hakkı verdiniz. Eşiniz siz ölene kadar bu evi kullanma, kiraya verme ve üzerinden gelir elde edecek herhangi bir işlemde kullanma hakkına sahiptir ancak, evi satamaz.

Bu nedenle sözleşmeli evlilik yapanların bir çoğu sahibi oldukları variyet üzerinde eşleriyle irtifak kurarak intifa hakkı tahsis ederler.

Şahıslar arasında geçen intifa sözleşmelerinde en uzun süreç 100 yıl olmaktadır. Eğer bir mucize yaşanmaz ise ömür boyudur denilebilir. 18 Yaşından küçüklerin intifa verme hakkı bulunmaz. Bu sebeple 18 yaşında vermiş olduğunuz intifa hakkı eğer ömrünüz yeterse 119 yaşında sona erer ve tekrar etmeniz gerekir.

İntifa hakkı vermek için gerekli belgeler;

  1. Sözleşmeye konu olacak mülke ait tapu senedi, eğer tapu senedi mevcut değil ise ada, parsel numaralarını içeren resmi bir belge veya mülk sahibinin sözlü beyanı.
  2. Her iki tarafında fotoğraflı ve üzerinde T.C. kimlik numarası olacak şekilde nüfus cüzdanı veya ehliyet, pasaport gibi resmi kimlik belgesi.
  3. Her iki tarafa ait son 6 ay içinde çekilmiş olan vesikalık fotoğraf.
  4. Veren yada alan kişi adına vekil var ise vekaletname.
  5. İntifa hakkı mahkeme kararı ile tahsis edilecek ise, konuyla ilgili karar bağlanmış mahkeme evrakı.
  6. Malik vefat etmiş ve kanuni intifa hakkı tahsis edilecek ise, sağ kalan eşin intifa istediğine dair veraset senedi

Yukarıda belirtilen belgelerden, içinde bulunduğunuz duruma uygun olarak şart koşulan maddeleri yerine getirmeniz ve ilgili kurumlara başvurmanız halinde, kullanmak istediğiniz mülk üzerinde tarafınıza intifa hakkı verilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git