Ev Alım Satım Masrafları Hesaplama

22 Haziran 2017 tarihinde eklendi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oy çokluğu ile kabul edilen Gelir Vergisi Kanunu gereğince bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasını ön gören kanun teklifi ile tapu masrafı oranlarının değişeceği şuan gündemdedir.

Tapu müdürlüğünde gerçekleştirilen tüm işlemler için gayrimenkulü satan ve alan taraflar belli oran ve tutarlarda tapu masrafı ödemek zorunda kalıyorlar. Bu masrafların başında ise tapunun devri ile alakalı masraflar ve bağış için ödenen tapu harcı masrafı gelmektedir.

Son dönemde GVK (Gelir Vergisi Kanunu) ile bir takım kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi sunularak tapu satış masrafları oranlarının değişeceği konuşulmaktadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi plan ve bütçe komisyonunda oylanarak kabul edilen tapu harcı oranı, taşınmazların türleri, taşınmaz sertifikası karşılığı edinimi, sınıfları, büyüklük ve küçüklükleri, bulunduğu yer ve vergi değerleri ile birlikte veya ayrı ayrı olmak üzere, bir katına kadar arttırmaya, 10/1 ‘e kadar indirmeye yetkili olacak.  Kurul, henüz yetkisini kullanmadığından dolayı şuan ki mevcut oranlarda masraf kesintisi yapılacak.

2017 Yılı Tapu Harcı Hesaplama

Tapu harcı; 30 Eylül 2017 tarihine kadar Alıcı % 1,5 Satıcı % 1,5 oranına düşmek üzere tapu harcı masrafı oranında bir düşüş sağlanmıştı. 30 Eylül 2017 tarihine kadar ev ve iş yeri alan ve satan kişilerin tapu harçları bu oranlar üzerinden tahsil edilirken, bu tarih sonrası ev ve iş yeri satışlarında tapu satış tutarı üzerinden tapu harcı olarak % 4 oranında ödeme yapılıyor. Alıcı % 2 ve satıcı % 2 olmak üzere toplamda % 4 oranında harç ödenmesi yapılmış oluyor.

 

  • Örneğin; 30 Eylül 2017 tarihine kadar gayrimenkul alış ve satışlarında evin tutarı 300.000 TL ise;Alıcı:  %1,5: 4.500 TL
    Satıcı: %1,5: 4.500 TL
    Toplam: %3: 9.000 TL tapu harcı ödenecektir.
  • 30 Eylül 2017 tarihi sonrasında yapılacak gayrimenkul alış satışlarında ise 300.000 TL üzerinden;Alıcı      :  %2: 6.000 TL
    Satıcı   :  %2: 6.000TL
    Toplam :  %4: 12.000 TL tapu harcı ödenecektir.

 

Bu bedel tapuda gösterilen rayiç bedel temel alınarak hesaplanmaktadır. Ayrıca Tapu harcının yanında tapu döner sermaye bedelinin de ödenmesi gerekiyor.Bu rakam 2017 yılı için bu tutar 90,50 TL olarak tahsil edilmektedir. Tapu devir işlemlerinden sonra taşınmazın emlak bedelinin düşük gösterilerek daha düşük miktarda tapu harcı ödendiğinin tespit edilmesi durumunda satıcı ve alıcıya ayrı ayrı %25 cezai bedel yansıtılacaktır.

 

Konuya benzer içerikli olarak aşağıdaki yazılarımızı da inceleyebilirsiniz:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git