Ev Alana veya Yatırım Yapan Kişiye Vatandaşlık Veren Ülkeler

Ev Alana veya Yatırım Yapan Kişiye Vatandaşlık Veren Ülkeler

Gayrimenkul alarak ya da iş kurarak başka bir ülkede vatandaşlık almanız mümkün. Bazı ülkeler sadece oturum izni verirken, bazıları da doğrudan ikinci vatandaşlık hakkı tanıyabiliyor.

Ev alana ya da iş kurarak yatırım yapana çifte vatandaşlık veren ülkeleri aşağıda bulabilirsiniz:

 1. Bulgaristan
  Bulgaristan’da ikinci bir vatandaşlık almanız için yaklaşık (512 bin + 512 bin) Euro ya da yaklaşık 1,2 milyon Dolar’lık bir yatırım yapmanız gerekmektedir. Oturum için ilk başta yapacağınız 512 bin Euro’luk yatırıma, bir yıl sonra bir o kadar daha yaparak çifte vatandaşlık hakkı kazanabilirsiniz. Devlet tahvillerine yatıracağınız bu para, 5 yıl boyunca faizsiz şekilde bağlanır. Bu süreçten sonra iki yıl içerisinde pasaportunuzu alabileceksiniz. Fakat dikkat etmeniz gerek bir diğer nokta ise Bulgaristan’ı bu süreçte en az iki kere ziyaret etmeniz gerekmektedir.Bulgaristan’dan alacağınız ikinci bir pasaport, dünyadaki 153 ülkeye vizesiz seyahat imkânı sağlamaktadır.

 2. Saint Lucia
  Saint Lucia Karayiplerde Doğu Karayip denizindeki küçük bir ada üzerine kurulmuş İngiliz Milletler Topluluğuna bağlı devlettir. Karayip Denizi ile Atlas Okyanusu arasında, Trinidad ve Tobago’nun kuzeyinde yer alır.Saint Lucia pasaportu alabilmek için 200,000 $ ila 250,000 $ arasında değişen bir bedel ile satın alabilir ya da devlet tahvilleri için beş yıl boyunca 500,000 $ ile 550,000 $ arasında yatırım yapabilirsiniz.

  Saint Lucia vatandaşlığı, 121 ülkeye vizesiz seyahat imkânı sunuyor. Ayrıca İsviçre’ye vizesiz seyahat ve Avrupa Birliği’nin Schengen bölgesinde 180 günlük seyahat olanağı sunuyor.

 3. Malta
  Bulgaristan gibi, Malta vatandaşlığı size Avrupa Birliği’nin herhangi bir yerinde yaşama ve çalışma hakkı sunar. Ayrıca Amerika’ya vizesiz seyahat etmenize olanak tanır. Malta ve ABD, diğer sistemlerden biraz farklı çalışan bir Vize Muafiyeti programına sahiptir.Bir Malta pasaportu ayrıca İsviçre’ye ve 166 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlamaktadır. Sahip olduğu bu özelliklerle bir Malta pasaport, dünyada en değerli 8. seyahat belgesi niteliği taşımaktadır.

  Malta pasaportunun maliyeti, yaklaşık olarak 1.57 milyon dolar ve artı ekstra bir kaç koşul ve ödeme gerektirir. Araştırmalarımıza göre bu değer yaklaşık 1,85 milyon dolara mal oluyor.

 4. Güney Kıbrıs
  Güney Kıbrıs, Avrupa Birliği’ndeki en küçük üçüncü ülke konumundadır. 2013’te yaşanan ekonomik durgunluk döneminde bankalarını kurtarmak için varlıklı yabancılara yatırım karşılığı ikinci bir vatandaşlık teklifi sundu.Ekonomik durumunu düzeltmek için Güney Kıbrıs 2.5 milyon € yatırımla pasaport ve vatandaşlık sunmaya başladı. İkinci bir pasaport sahibi olarak, herhangi bir Güney Kıbrıs vatandaşı ile aynı haklara sahip olabilirsiniz.

 5. Avusturya
  Avusturya pasaportu, dünyadaki en değerli dördüncü pasaport olarak değerlendirilmiş olup 171 ülkeye vizesiz seyahat imkânı tanımaktadır.En pahalı ikinci pasaport olarak tanımlayabileceğiniz Avusturya pasaportunu alabilmek için, yaklaşık 2 ile 4 milyon €’luk bir bağış yapmanız ya da 10 milyon €’luk onaylanmış bir yatırım yapmanız gerekmektedir. Bu pasaportu alabilmek için ayrıca yaklaşık 500 bin dolar civarındaki harç ve diğer masrafları da karşılamanız gerekecek.

 6. Rusya
  Rusya ikinci bir vatandaşlık için, bir işletmeye yatırım yapmanızı veya kendi girişiminizi kurmanızı ve böylece bir takım kişileri istihdam edip ülkeye vergi geliri sağlamanızı ister. Bunun için ise yaklaşık 165 bin dolarlık bir yatırım ilk aşamada kabul edilebilir.Rusya pasaportu, yaklaşık 100 ülkeye vizesiz seyahat imkânı sağla ve bu özelliğiyle dünyadaki en değerli pasaportlar listesinde 38. sırada yer almaktadır.

 7. Dominika
  Dominika, Karayip pasaportlarının en ucuzudur. Dominika’dan ikinci bir pasaport, dört kişilik bir aileye (başvuran, eş ve 18 yaşın altındaki iki çocuk) yaklaşık 250 bin dolar ve buna ek olarak 25 yaşın altındaki her bir ilave çocuğa 25 bin dolara mal olmaktadır. Dosyalama, kayıt ve mesleki ücretlerle bu bedel toplam 350 bin doları bulmaktadır.Dominika pasaportu, yaklaşık 91 ülkeye vizesiz seyahat imkânı sağlar ve bu özelliğiyle dünyadaki en değerli pasaportlar listesinde 41. sırada yer almaktadır.

 8. Antigua ve Barbuda
  Antigua ve Barbuda; Karayip Denizi’nin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki bağımsız bir ada ülkesidir. Ülkeye adını veren iki büyük ada ve çeşitli adacıklardan meydana gelir. Başkenti, Antigua adasındaki St. John’s’dur.275 bin dolarlık bağış veya 500 bin dolarlık gayrimenkul yatırımıyla bir Antigua pasaportuna sahip olabilirsiniz. Harc ve diğer maliyetler ise yaklaşık 60 bin doları bulabilmektedir. Bu ada ülkesinin pasaportu yaklaşık 132 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlar ve bu özelliğiyle dünyadaki en değerli pasaportlar listesinde 24. sıradadır.

 9. Saint Kitts ve Nevis
  Saint Kitts ve Nevis Federasyonu, Karayipler’deki Leeward Adalarında bulunan iki adadan oluşan federal bir ülkedir.Saint Kitts ve Nevis pasaportunu alabilmek için, ya “şeker fonu” adı verilen fona 295 bin dolarlık bir bağış yapmalısınız ya da en az 500 bin dolarlık bir gayrimenkul yatırımı yapmalısınız. Pasaportu alabilmek için ülkeyi ziyaret etmek ya da testten geçmek gibi gereklilikler de bulunmamaktadır.

  Bu ada ülkesinin pasaportu, Antigua ve Barbuda gibi yaklaşık 132 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlar. Bu özelliğiyle dünyadaki en değerli pasaportlar listesinde 24. sıradadır.

 10. Grenada
  Grenada, Karayip Denizi’nde, doğusunda Atlas Okyanusu yer alan ada ülkelerinden biridir. Grenada adası ile Grenadines ada grubundan oluşmaktadır.250 bin dolarlık bir gayrimenkul yatırımı yaparak Grenada pasaportunu alabilirsiniz. Grenada’dan alacağınız ikinci bir pasaport; Birleşik Krallık, Hong Kong, Güney Kore, Singapur, Panama ve çoğu İngiliz Cezayir ülkesi dahil olmak üzere 110 ülkeye erişmenizi sağlar. Kanada’ya veya ABD’ye vizesiz seyahat etme olanağı ise vermez.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz ülkeler belirtilen yatırım sonrası doğrudan vatandaşlık imkanı sunan ülkelerdir. Bunun dışında yapacağınız yatırım veya bağıs sonrası önce oturum izni verip, daha sonra o ülkede belli bir süre yaşamanızı isteyen ülkelerde mevcuttur. Bu ülkelere ise bir başka yazımızda yer vereceğiz.

 

Bu konuya benzer içerikli aşağıdaki yazılarımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ