Elektrik Faturasının Yüksek Gelmesinin Nedenleri

16 Haziran 2017 tarihinde eklendi.

Birçok kişinin şikayetçi olduğu yüksek elektrik faturalarının araştırıldığında farklı nedenleri olduğu ortaya çıkmaktadır. İhtiyaç sahiplerinin kullanım miktarları göz önüne alınarak yapılan değerlendirmelerde kullanım artışına bağlı olarak yükselmeler görülebilirken, arıza, ölçüm yapan kişinin hatası ve daha farklı olabilen sorunlardan kaynaklı yükseklik de söz konusu olmaktadır. Kişilerde elektrik faturalarının yüksek geldiğine dair bir şikayet varsa öncelikle yapılması gereken tüketimi ve yapılan ölçümleri kontrol altında tutmak olmalıdır. Tüm kontroller sonrası hala yüksek gelen faturalar varsa kullandığınız elektrikli ev aletlerini ve aydınlatmalarınızı ekonomik ve tasarruflu ürün gruplarıyla değiştirebilir, hatta başlangıç için biraz para harcayarak evinize güneş sistemli elektrik depolama sistemi kurdurup ödediğiniz fatura tutarlarını aşağı çekebilirsiniz.

Yüksek gelen fatura turalarının nedenlerini inceleyecek olursak şu şekilde sıralamak doğru olacaktır.

Küçük Ev Aletleri ve Beyaz Eşyaların Kullanım Zamanı

Evlerde kullanılan küçük ev aletleri ve beyaz eşyalar beklenilenden çok daha fazla elektrik harcarlar. Bu sebeple özellikle sık kullanılan makinelerin çalıştırılma sürelerine ve gün içinde kullanılan zaman dilimine dikkat edilmesinde fayda olacaktır. Akıllı sayaç kullanan kişiler bu makineleri gece saatlerinde kullandıklarında sayaç devrinin daha düşükte çalıştığını bu sayede daha az faturaya yansıma olacağını düşünerek hareket edebilirler.

beyaz eşya

Akıllı Sayaç Kullanımı:

akıllı sayaçDaha tasarruflu olacağı düşüncesiyle akıllı sayaç kullanımına geçen kişilerin bu sayaç hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olamaması daha yüksek fatura ödemesine neden olabilir. Akıllı sayaçların yüksek devirde ve düşük devirde çalıştıkları zaman dilimlerini ve kullanım şartlarını iyice öğrenip sonrasında buna göre hareket edilmesi faydalıdır.

 

 

Arızalı Sayaçlar:

Kullandığınız sayaçta arıza olması her zaman bir ihtimal olarak aklınızı bir köşesinde durmalıdır. Arızalı sayaçlar düzgün çalışmadığı ve düzgün ölçüm yapamadığı için yüksek faturaya neden olabilir. Bu sebeple sayaç kontrolleri ihmal edilmemeli ve bir aksaklık fark edildiğinde yetkililere bildirilmelidir.

Çalışanın Hatalı Ölçümü:

Sayaç ölçümü için gelen yetkili çalışanlar bazı durumlarda hatalı ölçüm yapabilmektedirler. Görülen değerler girilirken eksik ve ya fazla rakam girilmesi halinde fatura tutarında ciddi farklılık olabilir. Bu sebeple faturanızı elinize aldığınızda girilen sayaç değerlerini sayacınız üzerinden kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Bu kontrolü sayacın bir önceki okunan değeri ile bir sonraki okunan değerini not alarak yapabilirsiniz.

Ödenen Faturaların Makbuzlarını Saklayın:

Ödenen fatura ve ödendi makbuzlarının saklanmasında da fayda vardır. İlerleyen zamanlarda ödediğiniz fatura için ödenmediğine dair bir borç ile karşılaşmanız durumunda sakladığını belgeler sizi bu borçtan kurtaracaktır. Geçmiş dönem borcu ödenmediği durumlarda fatura tutarları katlanarak bir sonraki döneme yansıdığı için yüksek tutarlar görülebilir. Bu sebeple bu hususa dikkat etmek doğru olacaktır.

 

Bu konuya benzer içerikli olarak aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git