Daire Alış Satış Sözleşmesi Örneği

19 Haziran 2017 tarihinde eklendi.

Daire satış sözleşmesi en basit haliyle tanımlanacak olursa gayrimenkul alım satım işlemleri için alıcı ve satıcı arasında düzenlenen, imzalanan mülkün satışının başka bir şahsa vaat edilmesi anlamına gelen evraktır diyebiliriz. Daire satış sözleşmesi kesin bir satış niteliği taşımaz.

Daire Alış Satış Sözleşmesinde Bulunması Gerekenler

  • Dairenin alıcısının ve satıcısının kimlikleri nüfus cüzdanları aracılığıyla tespit edilmelidir.
  • Dairenin satış bedeli daire satış sözleşmesinde bulunmalıdır.
  • Düzenleme şeklinde tanzimi
  • Alıcının ve satıcının daire satış sözleşmesinde fotoğraflarının bulunması ve fotoğrafların tasdik edilmesi
  • Satış vaadi
  • Satış taahhüdü
  • Satış vaadi niteliğinde gerçekleştirilen daire satış sözleşmesinde mülkün açıkça belirtilmesi

 

Daire Alış Satış Sözleşmesinin Sona Ermesi

Satış vaadi niteliğinde hazırlanan daire satış sözleşmesinin sona ermesi vaadin yerine getirilmemesi veya söz konusu daire satış sözleşmesinin feshedilmesi ile son bulur. Daire satış sözleşmesinde belirtilen tutar alıcı tarafından satıcıya aktarılacak satıcı ise bedeli aldıktan sonra dairenin devrini vaat ettiği şahsa devredecektir.

Daire satış sözleşmelerinin bir diğer fesih yolu da Borçlar Kanunu kapsamında iki taraftan birisinin yapmakla yükümlü olduklarını yerine getirmemesi durumunda mağdur olan tarafın diğer tarafa fesih ihtarı göndermesiyle gerçekleşir. Bu durumda mağdur olan taraf daire satış sözleşmesinin iptalini istemediği hallerde durumdan ötürü gerçekleşen zararının tahsilini ve geriye kalan yükümlülüklerin yerine getirilmesini talep edebilir. Daire satış sözleşmelerinin sona ermesinin bir diğer sebebi de sözleşmelerin zaman aşımına uğramasıdır. Borçlar Kanunu’nun 125. maddesine göre daire satış sözleşmeleri 10 yıllık zaman aşımı süresine tabidir.

Daire Alış Satış Sözleşmesinin Geçersiz Olması

Daire satış sözleşmesinin geçersiz olması durumunu bir örnekle daha kolay açıklayabiliriz. İnşaatı devam eden bir daireyi satın aldığınızı ve emin olabilmek adına ödeme yaptığınız için arsa üzerinden bir hisse aldığınızı varsayalım. İnşaat devam etti ve sonrasında kat irtifak tapusunu aldınız. Zaman geçti ve adınıza tapu iptal davası açıldı. Burada müteahhidin adi satış sözleşmesi ile dairenizi başka birine sattığını öğreniyorsunuz.

Dairenin kat irtifak tapusunu almış olduğunuz için artık dairenin malikisiniz. Kat irtifak tapusu mülkiyet türüdür. Farklı bir şahıs ile müteahhit arasında yapılan sadece satış sözleşmesi adi satış sözleşmesi olduğu için noter tarafından düzenlenmemiştir. Bahsedilen şekilde düzenlenen satış sözleşmesi geçersizdir. Satış sözleşmesi geçerli olsa dahi tapuya şerh verilmedikçe üçüncü şahısları kesinlikle bağlamaz. Bu tarz konularla karşılaşmanız halinde resmi olarak güvence altında olsanız dahi mutlaka gerekli mercilere başvurarak konu hakkında detay paylaşınız.

Daire Alış Satış Sözleşmesi Örneği

Sol tarafta yer alan görselin üzerine tıklayarak, “Daire Alım – Satım Sözleşmesi” Örneğine ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git