Bina Çatı Maliyeti

4 Mayıs 2017 tarihinde eklendi.

Binalarda çatı maliyetini hesaplamak; birçok etmene ve bu etmenlerin sıralamasına bağlıdır. Öncelikle işini iyi yapan ve fiyatlarını esnetebilen çatı firmaları ile görüşerek kendilerinden bilgi alabilir hatta keşif yapılmasını isteyebilirsiniz. Yapılan inceleme ve keşif sonucunda, binanızın bulunduğu konuma, iklime, boyut ve yüksekliğine bakılarak hangi çatı modellerinin yapılabileceği tarafınıza sunulabilmektedir. Çatı seçiminden sonra çatı projesi çizilir ve belirlenen çatı modeli temel alınarak kullanılacak iskelet, yalıtım malzemeleri, kiremitler, saçaklar, oluklar, birleştirme aparatları detaylı olarak hesaplanarak işçilik giderleri dahil edilir ve yapılacak çatı için fiyat verilir.

Bina çatı maliyeti bazı noktalarda istenmeden yüksek çıkabilmektedir. Örneğin normal 4 katlı 300 m2 çatı alanına sahip bir apartmanın çatı maliyeti ile 3.000 m² çatı alanına sahip bir fabrikanın çatı maliyeti birbirinden farklıdır. Bunun sebebi hem m² farkı hem de bina ile fabrika da kullanılan çatı türünün birbirinden farklı olmasıdır. Aynı şekilde bina ya da fabrika yoğun yağış alan bir bölgede ise yalıtımı verimli kılmak adına ekstra malzemeler kullanılabilir çatı ekstra güçlendirilebilir bu nedenle çatı fiyatı daha da yükselebilmektedir.

Çatı yüzeyi birkaç farklı kaplama ile korunduğundan dolayı bu kaplamaların kaç cm olacağı ve kaplamanın cinsi, markası da bina çatı maliyetine doğrudan etki eder. Kullanılan kiremitlerin, çeşidi de yine fiyatta değişkenlik gösterir. Çatı yapımında sıkça kullanılan kiremitler üç çeşittir:

  • Düz kiremit

  • Alaturka kiremit

  • Marsilya tipi kiremit

Marsilya tipi kiremitler daha hafif olduğundan dolayı diğer kiremitlere göre maliyetleri yüksektir. Bazı çatılar da ise sandviç panel dediğimiz kaplamalar yapılır. Bu kaplama hem iç yüzeyden hem de dış yüzeyden yapıldığından dolayı sıcağa, suya, neme karşı daha dayanıklıdır fakat hem işçilik olarak hem de fiyat olarak yüksek olabilmektedir.

Binalar da çatı, üzerine çıkılabilecek yahut çıkılamayacak teras katlı olarak yapılabilmektedir. Bu iki model çatı kullanımdan doğan farklılıklardan dolayı yapısı gereği de tercihe uygun inşa edilmektedir. Üzerine çıkılmayacak çatılar ağırlığa dayanıklılık anlamında, üzerine çıkılabilecek çatılara istinaden daha hassaslardır. Üzerine çıkılabilecek teraslı çatılar ise, kullanım kolaylığı ve sağlamlık açısından çok daha detaylı ve ekstra işçilik gerektiren çatılardır. Bölgesel olarak örneğin Karadeniz bölgesi yoğun yağış alan bir bölge olduğundan bina çatılarının daha uzun yıllar dayanabilmesi için daha sağlam materyaller ve çeşitli yoğunlukta ki kaplamalar kullanılmaktadır. Aynı şekilde daha az yağış alan ve iklimsel olarak ılıman olan bölgelerde görselliği daha ön planda tutan uygun fiyatlı çatılar yapılabilmektedir.

 

Bu konuya benzer içerikli aşağıdaki konularında ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git