Bina Asansör Maliyeti

Bina Asansör Maliyeti

Yeni inşa edilen hemen her binada bulunan Asansörler, hayatı önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır. Yapı tarihi genelde 20 yıldan daha eski olan binaların çoğunluğunda bulunmayan asansörler, mülk sahiplerinin yaşlanması ile birlikte lüks olmaktan çıkarak adeta bir ihtiyaç haline gelmektedir. Hemen her binanın mimari projesinde yer alan asansör boşluğu veya havalandırma boşluğu olarak ayrılan bölümlere sonradan asansör montajı gerçekleştirebilinmektedir.

Asansörlerin önemli çoğunluğu çelik halata bağlı kabinden oluşmaktadır. Çeşitli mekanik araçlar sayesinde belirlenen bölgede durdurulan ve kabin içinden kontrol panosuna bağlı düğmeler yardımıyla, istenilen durak noktasına yönlendirilebilmektedir. Bina Asansör Maliyeti başlığı altında işleyeceğimiz konuda ortalama 6 kat 5 duraklı bir binayı ve orta kalitede asansör malzemeleri göz önünde bulundurarak yapacağız. 6 Kat 5 durak olarak adlandırdığımız asansörümüz ise; 6 Katlı bir binanın giriş katı hariç 1. kattan itibaren son kata kadar olan asansör anlamına gelmektedir.

Bina asansör maliyeti konusunda fiyatı değiştiren önemli etkenler;

 • Kabinin taşıyacağı ağırlık miktarı
 • Durak sayısı ( kat sayısı ile eşdeğer olabilir )
 • Kullanılan mekanik malzeme kalitesi
 • Kullanılan sabit malzeme kalitesi

Günümüzde oldukça çeşitli olan kabinlerde artık televizyon, müzik çalar, telefon gibi bir çok uçuk özellik bulunmakta. Birazdan yapacağımız hesaplamalarda bu özelliklerden tamamen arındırılmış, sadece ihtiyaç amacı ile inşa edilecek bina asansör maliyeti çıkartacağız.

Ortalama kabin maliyeti ( ayna, havalandırma, dokun bırak kumanda panosu, otomatik güvenlik kapısı ) : 3.500 TL

Durak başı kumanda ve kapı maliyeti ; 800 TL

Çelik halat, motor, frenleme sistemi, düşmeye karşı koruma sistemi, elektrik panosu ve diğer elektronik – mekanik parçalar : 6.000 TL

Mekanik ve elektrik montaj işçiliği : 3.000 TL

Durak başı montaj işçiliği : 600 TL

Yukarıdaki maliyet rakamları ile 5 duraklı bir asansörün maliyeti ise;

1 Adet Kabin: 3.500 TL

5 Durak kumanda kapı : 4.500 TL

Mekanik ve Elektrik aksamı : 6.000 TL

5 Durak işçilik : 3.000 TL

Mekanik ve Elektrik işçilik : 3.000 TL

Toplam : 20.000 TL

Binanızın her katında 2 daire olduğunu varsayarsak ve eşit parçalar halinde payda edildiği takdirde. Daire başı asansör maliyeti 2.000 TL olarak gözükmektedir. Bu maliyetler şehre ve kullanım malzemelerine göre değişkenlik gösterebilir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı konular :

 

Reklam verin!

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. filiz uzuner dedi ki:

  18-20 yıllık binanın giriş katında oturmaktayım.Asansör benim katta başlayacak yani asansör kullanmayaqcağımdan herhangi bir masrafı olacakmı 40-50 bin tl arasında maliyet olacak deniyor.tşk ederim.

  1. Şehir Emlak dedi ki:

   Merhaba,

   Genelde bu tür bina giderleri tüm daire sahipleri ortaklaşa karşılamaktadır. Bina yönetiminin alacağı karar, durumu gösterecektir.

  2. caner dedi ki:

   Peki senin daireyi su bastı borular kırıldı diyelim.
   sen alt katta Olduğun İçin üst katı su basamaz sonuçta
   Üst Kattaki altı katı su basmış ben üst kattayım Banene senin evin su basılmış beni ilgilendirmez söylese senin zoruna gitmezmi acaba,
   azcıkta çıkar yoldan değilde vijdanı yoldan düşünmek gerek,
   herkes karşımdakinden alıpda kendi cebime 3 Kuruş fazla nasıl koyarım düşüncesinde bu hayat böyle cambazlıkla cimrilikle yürümez zaten Kimsede yürütülmesine izin vermez.

 2. Öznur Türk dedi ki:

  Iyi gunler teras kat la birlikte 3 katlı villa tipi bir binaya asansör maliyeti yaklaşık ne olur. Asansör metre karesi binanın büyüklüğüne göre mi karar veriliyor. Bina içi yada bina disina yapılmasının bir resmi yeri varmı.

 3. mehmet dedi ki:

  yakınım bu işi yapıyor ve bi iş yeri var en uygun asansörü 40 bin tlden başladığını ve çok daha yükseldiğini söyledi ayrıca işciliği o kadar ucuz değil bu işin

BİR YORUM YAZ