2017 – 2018 Tapu Devir Masrafları

3 Mayıs 2017 tarihinde eklendi.

Günümüzde ev sahibi olmak oldukça zor. Banka kredileri ve vergilerin dışında ev sahibi olmak isteyenleri en çok zorlayan konulardan biri de alınacak evin tapu masraflarıdır. 15.03.2017 tarihine kadar Bakanlar Kurulu’nca ev ve iş yerleri için belirlenen tapu harcı oranı satış bedelinin binde 20‘si iken, 30.09.2017 tarihine kadar, binde 15‘e ( % 1,5 ) düşürüldü. Kat irtifakı olmayan arsalarda ise bu oran binde 20 ( % 2 ) olarak hesaplanmaya devam etmektedir. Bu oran hem alıcı, hem de satıcı için ayrı ayrı ödenmektedir. Yani şuanda yapılan alış ve satışlarda %1,5 alıcı, %1,5 satıcı ayrı ayrı olmak üzere toplam taşınmazın değerinin % 3’ü kadar tapu harcı ödemektedir.

Örneğin 100.000 TL satış değerinde bir ev aldınız, bu evin tapu harcı satıcı için %1,5 yani 1.500 TL alıcı için de yine %1,5 yani 1.500 TL olacaktır. Toplamda %3 evin satış bedelinin toplamından alınacak tapu harcı olarak hesaplanmaktadır. Tapu devir işlemlerinde alıcı da satıcı da tapu harcı ödemek zorundadır. 30.09.2017 tarihinden sonra tapu harcı oranları değişebilir.

Gayrimenkul alımı son derece ciddi bir iştir. Bu nedenle alım, satım tapu devir işlemlerini ve bu işlemlerden doğan masrafları bilmek çok önemlidir. Ayrıca bazı durumlarda evin satış bedelinin düşük gösterilmesi sebebi ile ödenecek tapu masrafının da düşmesi söz konusu olmaktadır. Yasal olmayan bu yöntem, hem tapu masrafı anlamında alıcı ve satıcıya yararken, satıcının gelir vergisinin de daha düşük görünmesine sebebiyet vermemektedir. Bu açıdan bakıldığında mantıklı gibi görünse de tapu devir işlemleri ve tapu harçları Gelir Dairesi Başkanlığı tarafından yakından takip edildiği için birçok satıcı ve alıcıya fazlası ile ceza kesilmesine neden olmuştur. Örneklendirecek olursak, Gelir Dairesi Başkanlığı bankaya başvurarak çekilen kredi tutarı hakkında bilgi alıp beyan edilen tapu harcı ile kıyaslama yapabilir. Bu kıyaslama bile iki taraf için ciddi cezalara sebebiyet vermektedir. Cezalar ise hem alıcıya, hem de satıcıya arada ki fark üzerinden hesaplanarak %2 faizi ile birlikte kesilir.

Evinizi konut kredisi ile aldığınız takdirde masraflarınızın yanında birde muaf olduğunuz vergiler ve harçlar bulunmaktadır. Yeni ev almak isteyenler için son derece önemli olan bu durumda ipotek harcı ve KDV’den muaf olmaktasınız. Bunun yanında şehit yakını, dul, emekli, işsiz, gaziler ve ev hanımları brüt kullanma alanı 200 m2’yi aşmayan bir konut aldıkları takdirde emlak vergisi de ödememekte ve muaf olmaktadırlar.

Bu konuyla benzer içerikli olan aşağıdaki konuların da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git