2016 Kira vergisi istisna tutarı

14 Ocak 2016 tarihinde eklendi.

Maliye Bakanlığı tarafından son dönemlerde mercek altına alınan ve ciddi yaptırımlar ile denetime tabi tutulan Kira Gelir Vergisi mülk sahiplerinin korkulu rüyası haline geldi. Bakanlık tarafından 18 Şubat 2014 tarihli Resmi Gazete ile yayınladığı bildirgede belirli bir miktar altında kira geliri elde edenlerin beyanname vermesine gerek olmadığı, bu miktarın üstünde kalanların ise beyanname vererek vergi mükellefi olması gerektiğini açıkladı. Her yıl güncellenen bu miktarlar için ise 2016 yılına özel açıklanan rakam aşağıdaki gibidir;

2016 Kira vergisi istisna tutarı 3.800 Türk Lirası ve altı

Kısaca bu rakamdan anlaşılacağı üzere; kiraya verdiğiniz mülkünüzün aylık bedeli 316 Türk Lirası’nın üzerinde ise vergiye tabi olmanız gerekmekte.

Vergilendirme konusunda ise, mülk sahibinin sahip olduğu gelirler göz önünde bulundurularak farklı oranlarda vergi uygulanmakta. Bu konuda net bir kaynak olmamakla birlikte GİB ( Gelir İdaresi Başkanlığı ) veya Şehrinizde bulunan Maliye Bakanlığı vergi dairesine başvuruda bulunarak gerekli hesaplamaların yapılmasını 2016 Kira vergisi istisna tutarı olan 3.800 Türk Lirası üzerinde kira getirisi olan mülkleriniz için vergilendirme tablosu oluşturulmasını isteyebilirsiniz.

Yazımızın en başında da belirttiğimiz üzere, Maliye Bakanlığı tarafından mercek altında olan bu konuda bir çok vatandaş kira gelirinin yasal miktarını gizleyerek, banka aracılığı ile tahsil edilen miktarını veya kira kontratına yazılan miktarı düşük göstermekte ve bu sayede vergi ödemekten kaçmaktadır. Bu işlemin oldukça ağır yaptırımları olduğunun yanı sıra, kiracınız ile aranızda doğacak anlaşmazlık durumunda sizi dönüşü olmayan çıkmaz bir sokağa itecektir. Ayrıca kiracınız kira bedelini ödemediği takdirde yasal yollardan alacağınızı tahsil etmek istediğiniz zaman kontratta yazılan miktar esas alınacağı için, ödeyeceğiniz vergi miktarından daha yüksek kayıplarınızın olacağını göze almalısınız. Hem ülkemizin kalkınmasında rol üstlenmek hem de bir mülk sahibi olarak kendinizi güvence altına almak istiyorsanız; 2016 kira vergisi istisna tutarı rakamına takılmadan küçük miktarlarda vergi ödeyerek helal kazanç ve haklarınızı yasalar önünde korunması için üzerinize düşen görevi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili olarak aşağıdaki konuları da inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git